Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Svensk mästare
 2014RG ind. Ungdom, mångkamp Clara Göthberg 


 2014RG trupp Juniortrupp, mångkamp Cornelia Elton, Anna Englund, Rebecca Hall-Grehorn, Johanna Pennbrant, Vanessa Petersson,Diana Smirnova

2013  RG trupp
Seniortrupp,
boll-band
Sandra Andersson, Ella Eskilson,Hanna Sinclair-Dahlström, Fredrika Taube. Linnéa Westerberg

2013RG trupp Juniortrupp Elin Elmeklo, Wilma Landahl, Alma Ljungkvist, Anastasia Ponomarenko och Fridamy Roth


2012RG- trupp 
Seniortrupp,
mångkamp, final 
Sandra Andersson, Ella Eskilson,Hanna Sinclair-Dahlström, Fredrika Taube, Linnéa Westerberg


2011TruppSMFanny Bladini, Anna Ståhl, Anna Hansson, Ida Hansson, Louise Hallberg, Frida Langenius, Arno Gasteiger, John Beijar, Kristoffer Ketels, Kristoffer Lem, Martin Lindh, Tomas Karlsson, Ida Lang (R), Simon Palmquist (R)

2010TruppSM Fanny Bladini, Lina Barryd, Anna Ståhl, Anna Hansson, Ida Hansson, Louise Hallberg, Arno Gasteiger, John Beijar, Kristoffer Ketels, Kristoffer Lem, Simon Palmquist, Tomas Karlsson, Charlotte Vighagen (R), Martin Lindh (R)

2009TruppSMFanny Bladini, Karin Kahnberg, Charlotte Vighagen, Linnea Berg, Ida Hansson, Arno Gasteiger, John Beijar, Kristoffer Ketels, Martin Lindh, Tomas Karlsson, Anette Netsner (R), Anna Melin (R), Anna Ståhl (R), Simon Palmquist (R)Tränare; Kristofer Hultén och Pernilla Lindén 

2007 TruppSM, mångkamp 
Tävlande; Karin Ivarsson, Fanny Bladini, Anette Pettersson, Helene Samuelsson, Charlotte Vighagen, Lina Barryd, Adam Ståleby, John Beijar, Kristoffer Ketels, Daniel Ståleby, Kristoffer Lem, Martin Lindh, Kim Andersson (R), Tove Sjölander (R), Ida Lang (R), Linda Stjärnehag (R). 
Tränare; Pernilla Lindén, Rikard Lindén & Sara Lannering. 

2007 Trupp SM, fristående 
Tävlande; Karin Ivarsson, Fanny Bladini, Anette Pettersson, Helene Samuelsson, Charlotte Vighagen, Lina Barryd, Adam Ståleby, John Beijar, Kristoffer Ketels, Daniel Ståleby, Kristoffer Lem, Martin Lindh, Kim Andersson (R), Tove Sjölander (R), Ida Lang (R), Linda Stjärnehag (R). 
Tränare; Pernilla Lindén, Rikard Lindén & Sara Lannering. 

2007 Trupp SM, Hopp 
Tävlande; Karin Ivarsson, Fanny Bladini, Anette Pettersson, Ida Lang, Charlotte Vighagen, Lina Barryd, Adam Ståleby, John Beijar, Kristoffer Ketels, Daniel Ståleby, Kristoffer Lem, Martin Lindh, Kim Andersson (R), Tove Sjölander (R), Helene Samuelsson (R), Linda Stjärnehag (R). 
Tränare; Pernilla Lindén, Rikard Lindén & Sara Lannering.

2006 RG indSM, grenfinaler Katja Rublevskaja


2005 RG indSM, grenfinalerAmanda Gunnesson 


2004 RG ind
SM, 
käglor
Amanda Gunnesson


2004 RG indSM, grenfinaler Katja Rublevskaja 


2003 RG indSM Katja Rublevskaja 


2003RG indSM, grenfinaler Amanda Gunnesson


2003RG indSM, grenfinaler Katja Rublevskaja 


2002 


2001


2000


1999


1999


1998


1998


1997


1995


1994


1993


1990


1991


1990


1989


1988



1987



1986



1984



1983



1978









RG ind

RG, ind

RG, ind

RG, trupp

RG, ind

RG, ind

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp

RG, trupp


RG, trupp


RG, trupp


RG, trupp


RG, trupp


RG, trupp
SM, grenfinaler

SM, grenfinaler

SM, grenfinaler

SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM


SM



SM



SM



SM



SM



SM
Matilda Norlander


Matilda Norlander


Matilda Norlander


Pim Björlund, Malin Forsström, Pernilla Mangelus, Linnéa Gunnesson, Malin Gillholm, Matilda Norlander, Eva-Marie Gustavsson (R), Astrid Burhöij (R)

 Elin Nyström


Elin Nyström


Pim Björlund, Malin Gillholm, Mira Hansson, Matilda Norlander, Pernilla Mangelus


Åsa Fock, Malin Forsström, Anna Fritzsche, Pernilla Mangelus, Matilda Norlander, Elin Nyström, Katrin Aasa (R), Malin Gillholm (R)

Åsa Fock, Anna Fritzsche, Pernilla Mangelus, Anna Rebas, Amy von Sydow, Helena Alderstig (R)

Hanna Bengtsson, Anna-Maria Berg, Katja Fock, Åsa Fock, Malin Forsström, Anna Fritzsche, Anna Rebas, Amy von Sydow

Katja Fock, Åsa Fock, Malin Forsström, Anna Fritzsche, Mariella Petralia, Alina Andras, Maria Rohbrahn, Anna-Maria Berg (R), Amy von Sydow (R)

Katja Fock, Malin Forsström, Kristina Leandersson, Sophie Krabbe, Amanda Egedius, Åsa Fock, Maria Rohbrahn, Johanna Hansén, Anna-Maria Berg (R), Anna Alnesten (R)

Anna Ottordahl, Katarina Swahn, Malin Forsström, Katja Fock, Kristina Leandersson, Sophie Krabbe, Åsa Fock (R), Amanda Egedius (R)

Katja Fock, Malin Forsström, Katarina Swahn, Anna Ottordahl, Carolina Landys, Sophie Krabbe, Ann Kjellberg, Amanda Egedius (R)

Lena Aldergren, Anna Bideke, Anna Ottordahl, Katja Fock, Katarina Swahn, Kristina Leandersson, Malin Forsström (R), Sophie Krabbe (R)

Katja Fock, Carolina Landys, Kristina Leandersson, Katarina Hjortmarker, Anna Ottordahl, Katarina Swahn, Jessica Gustavsson (R), Anna Bideke (R), Lena Aldergren (R), Kristina Göthberg (R)


Jessica Gustavsson, Kristina Leandersson, Katarina Hjortmarker, Anna Ottordahl, Carolina Lanys, Katarina Swahn, Anna Bideke (R), Katja Fock (R), Cecilia Moberg (R), Malin Strömberg (R)

Eva Dahlström, Lena Jensen, Carolina Landys, Ulrika Landén, Jeanette Taube, Ann Ternstrand, Nina Galligani (R), Katarina Hjortmarker (R), Jessica Gustavsson (R), Annelie Olsson (R)

Lena Jensen, Eva Dahlström, Anna Ekholtz, Jeanette Taube, Mia Appelbrink, Nina Galligani, Katarina Hjortmarker (R), Jessica Gustavsson (R), Karin Dahl (R)


Mia Appelbrink, Eva Dahlström, Anna Ekholtz, Nina Galligani, Annika Hansson, Lena Jensen, Reserver: Karin Dahl och Ulrika Wentzel


Christina Byström, Karin Hjertonson, Ann-Charlotte Nero, Görel Rendt, Helene Söderlund, Christina Ternstrand, Birgitta Green (R), Ulrika Wentzel (R)



Nordisk mästare
1997


 RG,
trupp
 NM Malin Forsström, Katrin Aasa, Pernilla Mangelus, Anna Fritzsche, Elin Nyström, Matilda Norlander, Åsa Fock (R)
1993 RG,
trupp
 
 NM Katja Fock, Åsa Fock, Malin Forsström, Anna Fritzsche, Anna-Maria Berg (R)
    
Deltagit NM, EM, VM och/eller klubb VM
2014

NM

RG, trupp

 

RG, ind

Cornelia Elton, Anna Englund, Rebecca Hall-Grehorn, Johanna Pennbrant, Vanessa Petersson, 

Diana Smirnova


Anastasia Ponomarenko


2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RG-trupp

 

RG, ind

 

 


Ella Eskilson, Emma Landahl,  Fredrika Taube-Sjöstrand,  Therese Hagedorn, Karin Lord-Persson, Katja Rublevskaja

 

Linnéa Westerberg

 

 

 

2008
EM, TruppFanny Bladini, Karin Kahnberg, Anette Netsner, Lina Barryd, Charlotte Vighagen, Ida Lang, Ida Hansson, John Beijar, Kristoffer Ketels, Kristoffer Lem, Jonathan Tufvesson, Martin Lindh, Tomas Karlsson, Adam Ståleby
2007

NM Trupp

Gymnaster: Anette Pettersson, Lina Barryd, Karin Ivarsson, Fanny Bladini, Tove Sjölander, Charlotte Vighagen, Linda Stjärnehag, Helene Samuelsson, Kristoffer Lem, Tomas Carlsson, Adam Ståleby, John Beijer, Kim Andersson, Martin Lindh, Daniel StålebyLedare: Rikard Lindén, Sara Lannering, Pernilla Lindén
 

RGChristina Ternstrand
 

RG Eva Dahlström
 

RG Anna Ekholtz
 

RG Lena Jenzen
 

RG Nanna Jenzen
 

RG Jeanette Taube
 

RG Mia Appelbrink
 

RG Karin Dahl
 

RG Nina Galligani
 

RG Katarina Hjortmarker


RGJessica Gustavsson 
 

RG Carolina Landys
 

RG Ulrika Landén
 

RG Ann Ternstrand
 

RG Kristina Leandersson
 

RG Anna Ottordahl
 

RG Katarina Swan
 

RG Katja Fock
 

RGLena Aldergren
 

RGMalin Forsström
 

RGSophie Krabbe
 

RGÅsa Fock
 

RGAnna Fritzschen
 

RGAmy Von Sydow
 

RGPernilla Mangelus
 

RGKatrin Aasa
 

RGElin Nyström
 

RGMatilda Norlander
 

RGPim Björlund
 

RGLinnéa Gunnesson
 

RGAmanda Gunnesson
 

RGKatja Rublevskaja
 

RGJohanna Hakeberg
Världsgymnast
Anna Ekholtz
Elin Nyström
Matilda Norlander
Stor Grabb
RGAmanda Gunnesson
RGAnna Fritzsche
RGElin Nyström
RGKatja Fock
RGKatja Rublevskaja
TruppLina Barryd
RGMalin Forsström
RGMatilda Norlander
RGPernilla Mangelus
TruppTomas Karlsson
RGÅsa Fock
Utmärkelser ledare
Barbro Frinell  
Mångårig ledare för GF Energos elitgrupp i uppvisningsgymnastik, erhöll 2008 Svenska Gymnastikförbundets Lingmedalj.

Irma Ternstrand  
Invald i Göteborgs "Hall of Fame" år 2007. Irma fick under riksidrottsmötet i Örebro i maj 2007 "RF:s högsta utmärkelse" för sina insatser inom gymnastiken. Efter att RG-EM genomförts i Göteborg tilldelades Irma även en fin utmärkelse från UEG (Europeiska gymnastikförbundet) för sitt goda arbete inför och under mästerskapstävlingarna. Irma har även erhållit en utmärkelse från  "Centralföreningen i Göteborg" samt "Göteborgs stads förtjänsttecken" för sina goda insatser inom gymnastiken i Göteborg, GP:s ledarpris samt dessutom "Lingmedaljen" från Svenska gymnastikförbundet.

Sotti Landys  
Sotti har tilldelats "Göteborgs stads förtjänsttecken" för sina goda insatser inom gymnastiken i Göteborg och hon har även erhållit "Lingmedaljen".

Lena Lomander 
Lena, som tidigare varit såväl ordförande som ledare i Energo, har erhållit utmärkelsen "Lingmedaljen" för sina goda insatser inom gymnastiken.
 
Vi sponsrar GF Energo: